Motoristični čevlji so eden od najbolj pomembnih kosov opreme motorista. Omogočati morajo ne zgolj udobje med vožnjo, ampak zlasti varnost. Posledično je pomembno, da pri izbiri čevljev za motor ne upoštevate samo estetskega vidika, temveč tudi njihovo funkcionalnost.
Čevlji motorista morajo biti narejeni iz trpežnih materialov, kot so umetni materiali ali usnje. Prenesti morajo praske in trde udarce. Obenem morajo biti opremljeni z zaščitnimi elementi – s trdimi kapicami za prste in pete, ki noge učinkovito ščitijo pred morebitnimi poškodbami.
Udobnost motorističnih čevljev
Pri nakupu novih motorističnih čevljev upoštevajte tudi njihovo udobje. Obutev mora biti dovolj udobna za nošenje dlje časa, obenem pa ne sme ovirati gibanja stopal med vožnjo. Pred nakupom si izmerite stopala in izberite velikost, ki vam najbolj ustreza.
V kategorijo motoristične obutve ne sodijo zgolj motoristični čevlji, temveč so na voljo še druge vrste obutve, kot so visoki škornji in gležnarji. Končna odločitev pa je seveda odvisna predvsem od stila vožnje pa tudi od udobja, ki ga posamezni motorist želi doseči.
Videz obutve za motorista
Seveda pri izbiri motorističnih čevljev poleg funkcionalnosti in udobja ne smete pozabiti niti na videz. Izberite torej obutev, ki je povsem primerna za vaš osebni okus in slog.
V fizičnih in spletnih trgovinah z motoristično opremo vam ponujajo zelo široko izbiro kakovostne motoristične obutve, ki omogoča vrhunsko zaščito in udobje med vožnjo.
Nega motorističnih čevljev
Motoristični čevlji se negujejo glede na vrsto materiala, iz katerega so izdelani. Usnjeni čevlji se lahko čistijo s krtačko in po potrebi z blago milnico. Nekateri jih namažejo z mastjo za usnje.
Za učinkovitejše ohranjanje svežine notranjosti čevljev pa lahko preprosto posežete tudi po posebnih preparatih. Za nego motoristične obutve je ključno tudi to, da obutvi omogočite počitek v zračnem prostoru.
Kaj motorista loči od hudih poškodb?
Ko gre na cesti pri vožnji z motorjem kaj narobe, so kakovostni motoristični čevlji pogosto tisti, ki motorista ločijo od hujših poškodb stopal, gležnjev ali meč. Enako velja za motoristične rokavice, ki uporabniku pred hudimi poškodbami lahko zaščitijo dlani, prste, sklepe ter zapestja. Rokavice morajo omogočati še dober oprijem in natančnost pri pritiskanju gumbov ter upravljanju ročic.